Dziś chcieliśmy przybliżyć Wam jeden z ☯️ Pięciu Elementów chińskiej medycyny, a mianowicie Element Ognia, którego maksimum energetyczne przypada właśnie latem 🔥⤵️
Element Ognia utożsamiany jest z latem, które jest porą roku charakteryzującą się ciepłem, światłem i ruchem. Lato obfituje w żywe, soczyste kolory wskazujące na element Ognia dający przyjemność, rozkosz i radość.
➡️ Element Ognia w aspekcie fizycznym i umysłowym
Element ten w ciele człowieka powiązany jest z krwią i naczyniami krwionośnymi, które rozprowadzają ciepło ze źródła do każdej komórki naszego organizmu. Panuje wówczas równowaga wewnętrzna. Brak kontroli może objawiać się czerwonymi wykwitami na twarzy i ciele, a niedobór może przejawiać się w postaci zimnych stóp, czy rąk.
Możliwość przekazania naszych emocji, czy myśli uzależniona jest od języka, który kontrolowany jest przez Ogień. Zaburzenia w tym elemencie, często manifestują się problemami w komunikacji i wysławianiu się. Na poziomie umysłu Element objawia się bystrą inteligencją, zdolnością jasnego myślenia i dobrą pamięcią.
➡️ Emocje Elementu Ognia
Miłość wypływająca z Elementu Ognia daje nam siłę do zmian dotyczących nas samych i otoczenia. Kontakt ze źródłem naszej wewnętrznej radości daje nam siłę i zapał, by angażować się we wszystko co robimy. Posiadając w sobie te pozytywne uczucia miłości i radości jesteśmy w stanie nawiązywać z łatwością kontakty z innymi ludźmi.
➡️ Urzędnicy Elementu Ognia
Narządami (obiegami czynnościowymi) związanymi z Elementem Ognia, czyli jego Urzędnikami, są Serce oraz Jelito Cienkie, a także Osierdzie i Potrójny Ogrzewacz.
👉 Serce
Serce zarządza krwią i poprzez jej przepływ zapewnia odżywianie każdej komórki naszego organizmu. Jednakże ważniejsza rola Serca odbija się w umyśle i duchu. Urzędnik Serca, zwany także Najwyższym Władcą sprawuje kontrolę i przydziela zadania. Chińczycy uważają Serce za rezydencję ducha, gdy Urzędnik jest silny, tak samo jak jego duch, wpływa to na wygląd zewnętrzny człowieka, na jego osobowość.
Gdy Urzędnik Serca zachoruje dochodzi do całkowitej dysharmonii. Człowiek odczuwa dolegliwości na wszystkich poziomach, pojawiają się palpitacje, bezsenność, niepokój, poty, czy arytmia.
👉 Jelito Cienkie
Urzędnik Jelita Cienkiego jest tym, który oddziela Czyste od Nieczystego. Często określany mianem „transformatora Qi”, ponieważ rozdziela surową energię z pożywienia na czystą energię Qi dla ciała, umysłu i ducha, brudną przesyłając dalej do Jelita Grubego. Ciepło i miłość, do której jesteśmy zdolni nie jest zbrukana podłością i zepsuciem.
Problemy Jelita Cienkiego mogą manifestować się nagromadzeniem nieczystości i odpadów w ciele, powstaniem zrostów, obrzęków, guzków, pryszczy, trądzików, czy egzemy. Skóra może być zanieczyszczona i czerwona.
👉 Osierdzie
Urzędnik Osierdzia, odpowiada za ochronę Serca. Odpowiada za krążenie żylne i tętnicze, wewnętrzne i zewnętrzne wydzieliny narządów płciowych. Najwyższy Władca nie ma sił bronić samego siebie, ze względu na funkcje i zadania, które wykonuje, dlatego tę rolę przyjął na siebie Urzędnik Osierdzia.
Gdy Osierdzie jest chore pojawiają się problemy z krążeniem: zimne ręce, czy stopy, blada, plamista skóra. Często występują też żylaki, hemoroidy, arterioskleroza, zaostrzające się schorzenia tj. choroba Raynauda. Poza tym człowiek nie jest w stanie czerpać radości z towarzystwa innych.
👉 Potrójny Ogrzewacz
Potrójny Ogrzewacz odpowiada za utrzymanie równowagi ciepła pomiędzy Trzema Jiao – obszarami, na które dzieli się tułów, a także między ciałem a jego otoczeniem. Chińczycy często mówią o nim „ma imię, ale nie ma formy”.
Gdy Urzędnik jest chory mogą pojawić się uderzenia gorąca i zimna, zimne kończyny, zaczerwienienie w obrębie twarzy, szyi, sztywność, bladość skóry warg, sine paznokcie, dreszcze, czy gorączka.
➡️ Element Ognia w cyklu Pięciu Przemian
W teorii Pięciu Przemian (Pięci Faz), w cyklu stwarzającym (sheng) Element Ognia jest stwarzany przez Drzewo a sam stwarza Ziemię. W cyklu kontrolujący (ke) Element Ognia jest kontrolowany przez Wodę, a sam kontroluje Metal.
➡️ Podsumowanie Elementu Ognia
Zjawiska i przyroda:
✅ Kierunek: Południe
✅ Pora roku: lato
✅ Pora dnia: południe
✅ Życie człowieka: dorastanie
✅ Kolor: czerwony
✅ Klimat: gorąco
Człowiek:
✅ Zang (narząd Yin): Serce
✅ Fu (narząd Yang): Jelito Cienkie
✅ Warstwa ciała i funkcje: naczynia, puls
✅ Układ sensoryczny: mowa
✅ Część ciała: naczynia krwionośne
✅ Manifestowanie się: cera
✅ Płyn: pot
✅ Głos: śmiech
✅ Emocja: radość, pobudzenie
✅ Funkcja umysłowa: inteligencja, pamięć
✅ Funkcja duchowa: oświecenie
✅ Duch: Shen
Dietetyka:
✅ Smak: gorzki
✅ Zboże: gryka, czerwone proso
✅ Warzywo: rzepa
✅ Zwierzę: jagnię
✅ Owoc: morela
Piotr Karaś-Iwasyk