Fizjoterapia to zabiegi związane w pewien sposób z częścią zabiegów medycznych. Wykonywane są zazwyczaj w szpitalu lub innym profesjonalnym miejscu, w którym znajduje się najpotrzebniejszy sprzęt oraz warunki do przeprowadzania zabiegów z działu fizjoterapii.

Fizjoterapia to inaczej dyscyplina zajmująca się likwidacją skutków lub łagodzeniem procesów chorobowych. Przykładowo – po złamaniu ręki potrzebna jest rehabilitacja narządu, czyli właśnie fizjoterapia – usprawnienie jego działania. Wykwalifikowany fizjoterapeuta zadba o pacjenta, aby ten nie czuł bólu mięśni, stawów – fizjoterapeuta pomaga pacjentowi przywrócić pełną sprawność fizyczną po ciężkim urazie lub wypadku. Fizjoterapia jest nieoceniona jeśli chodzi o takie wydarzenia życiowe jak: poważny lub mniej poważny wypadek, wylew i związane z wylewem dolegliwości zdrowotne – niedowład kończyn, operacje kręgosłupa, naderwanie ścięgna. 

Nowoczesna fizjoterapia także zajmuje się oceną stanu zdrowia pacjenta na potrzeby prowadzonego procesu terapeutycznego. W jakim celu jeszcze stosujemy fizjoterapię? Bez fizjoterapii, rehabilitacja po ciężkim urazie mogłaby okazać się trudna. Odpowiednie pobudzanie mięśni przez fizjoterapeutę pomaga w powrocie do zdrowia, zwiększa sprawność i zakres ruchu (szczególnie istotne wśród sportowców czynnych zawodowo) zwalcza ból i stan zapalny oraz usprawnia czynności poszczególnych narządów. 

Fizjoterapia zatem to nie tylko metoda leczenia, ale i skuteczna metoda profilaktyki. W jakich miejscach fizjoterapeuta przydaje się wyjątkowo, gdzie może mieć „pełne ręce roboty”? Oczywiście w domach seniora, w szpitalu, w wszelkiego rodzaju poradniach fizjoterapeutycznych, w gabinetach profesjonalnego masażu, w strefach SPA i Wellnes. W miejscach, w których zawodowo trenują sportowcy fizjoterapeuta to skarb. Sprawne ręce fizjoterapeuty rozgrzeją każdy, nawet najbardziej bolesny uraz. Fizjoterapia to dziedzina nieoceniona w dzisiejszych czasach, gdy nasze kości są tak kruche, a każdy z nas z dnia na dzień jest coraz bardziej zmęczony. Dlatego coraz to większa grupa studentów decyduje się na wybór studiów fizjoterapeutycznych. Są one w obecnych czasach pomysłem na przyszłość i genialną opcją na sukces zawodowy.