Masaż jest już bardzo popularny, co również przyczynia się do pojawiania się coraz to nowszych, często sprzecznych informacji na jego temat. Dla osób, które nigdy nie korzystały z tego typu zabiegów, mogą być one frustrujące i skutecznie zniechęcać do skorzystania z tej formy terapii po raz pierwszy, dlatego rozwiewam w tym artykule wszelkie wątpliwości. 

Masaż bolesny to masaż źle wykonany – FAŁSZ

Oczywiście, masaż relaksacyjny mający na celu odprężenie i rozluźnienie nie ma prawa boleć. Jednak w przypadku masażu leczniczego sprawa wygląda już zupełnie inaczej i ból jak najbardziej może się pojawić. Masażysta często działa na granicy bólu klienta, próbując dotrzeć do głęboko położonych tkanek, takich jak mięśnie, ścięgna czy więzadła. Nie zawsze chcą one łatwo się poddać tym technikom, stąd dyskomfort nie jest niczym niepokojącym. Często zdarza się również, że ból odczuwalny jest jeszcze kilka dni po zabiegu – można go porównać do zakwasów po porządnym treningu. Nie należy się tym martwić, gdyż jest to stan przejściowy i z każdą kolejną wizytą ciało będzie coraz mniej obolałe.

Masaż odchudza – PRAWDA/FAŁSZ

Sam masaż nie ma takiej mocy, aby bez wsparcia za pomocą zdrowej diety i aktywności spowodować utratę zbędnych kilogramów. Jest on jednak doskonałym dodatkiem i sposobem na przyspieszenie odchudzania. Poprzez intensywne techniki masażysta pobudza metabolizm klienta do pracy i ułatwia pozbywanie się cellulitu oraz zbędnych produktów przemiany materii. Dzięki temu w połączeniu z ujemnym bilansem kalorycznym i ćwiczeniami osiągane są lepsze i szybsze efekty, a dodatkowo uzyskujemy jędrną i napiętą skórę bez cellulitu.

Mężczyźni masują mocniej – FAŁSZ

Może się wydawać, że filigranowa kobieta nie będzie miała tyle siły, co rosły mężczyzna, aby wykonać mocny masaż. Nie jest to jednak do końca prawda – w masażu nie liczy się bowiem tylko siła fizyczna, ale przede wszystkim technika, praca z ciężarem własnego ciała. Dlatego nierzadko zdarza się, że kobieta o dobrej technice potrafi dać o wiele większy wycisk klientowi, niż postawny mężczyzna, któremu tej odpowiedniej techniki brakuje.

Każdy może skorzystać z masażu – FAŁSZ

Istnieją przeciwwskazania do masażu, które wykluczają daną osobę z możliwości skorzystania z niego lub ograniczają rodzaje i siłę zabiegów. Listę przeciwwskazań znajdziesz tutaj.

Podczas masażu leżymy nago – FAŁSZ

Rozbieramy się do bielizny (swojej lub jednorazowej otrzymanej w gabinecie) lub do momentu, który jest dla nas komfortowy. Jeśli przychodzimy na masaż pleców możemy zostać w spodniach, a zdjąć tylko koszulkę i (ewentualnie) biustonosz. Podczas zabiegu ciało jest cały czas przykryte ręcznikiem lub kocem, a odkrywana jest tylko aktualnie masowana część ciała. Możemy więc czuć się całkowicie nieskrępowani.

Masaż jest tylko dla bogaczy – FAŁSZ

Ceny masaży są na tyle niewygórowane, że każdy może sobie pozwolić na taką przyjemność. Nierzadko wydajemy większe kwoty na jednorazowe wyjście ze znajomymi czy jedzenie na mieście. Jeśli zdecydujemy się na wykupienie pakietu masaży, to cena będzie jeszcze niższa. Warto być jednak czujnym – jeżeli zauważysz, że cena za usługę jest podejrzanie niska, powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. Upewnij się, że osoba wykonująca zabieg wie co robi i że na pewno trafisz w dobre ręce.

Każdy może masować – FAŁSZ

Jeśli mówimy o niezobowiązującym masażu w domu, który wykonujemy bliskiej osobie po ciężkim dniu i polega on głównie na pogłaskaniu spiętych mięśni – to i owszem. Jednakże, gdy chodzi o masaż w profesjonalnym gabinecie, to zawsze powinniśmy się upewnić, że osoba wykonująca zabieg posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Praca na kręgosłupie bowiem musi być bardzo precyzyjna i źle wykonany masaż może nam bardzo zaszkodzić. Masażysta powinien ukończyć dobrą szkołę, kursy i posiadać doświadczenie potwierdzające jego umiejętności.

Masaż tylko dla relaksu – FAŁSZ

Istnieje bardzo wiele rodzajów masażu, a relaksacyjny jest tylko jednym z nich. Mnóstwo osób korzysta z masaży leczniczych, które przynoszą ulgę w bólu i pozwalają wrócić do sprawności. Sportowcy cenią sobie masaże sportowe, kobiety w ciąży masaż prenatalny, a osoby walczące ze zbędnymi kilogramami masaże wyszczuplające i ujędrniające. Relaks jest, można powiedzieć, miłym dodatkiem do większości z nich.

Tylko regularne masaże przynoszą efekty – PRAWDA

Żeby uzyskać pożądany efekt w postaci trwałego zmniejszenia napięcia mięśni, ujędrnienia skóry lub powrotu pełnego zakresu ruchu danego stawu potrzebne są regularne wizyty. Ich częstotliwość i liczba zależy od indywidualnego przypadku, a pojedyncze masaże pomogą się odprężyć i poczuć ulgę w bólu na krótszy czas.

Fizjoterapia i masaż to praktycznie to samo – FAŁSZ

Fizjoterapeuci w swojej pracy stosują szeroki wachlarz technik, takich jak m.in. kinezyterapia, fizykoterapia, mobilizacja czy manipulacja stawów, które mają na celu pomóc pacjentowi wrócić do pełnej sprawności. Głównym zadaniem masażystów jest natomiast zniesienie napięcia mięśni, zmniejszenie bólu i pomoc w szybszym odzyskiwaniu sprawności poprzez masaż. Najlepsze efekty, w zależności od sytuacji, daje połączenie wizyt u tych dwóch specjalistów.